.eklentileri
Advertisement
onlarla-yaşamak
Takvim
Ocak 2019
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Haz    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Google Adsense
Bumerang

Tahta Kurusu ilaçlama

Tahta kurusu, tahtakurusu ısırığıTahta kuruları bit ve pirede olduğu gibi kan emerek beslenen böceklerdir. Tahta kurusu boyu küçük, 6 ayaklı ve baş ucunda flageta denen anteni olan haşeredir. Yapıları küçük olan  tahta kurusu haşeresi genellikle 5-6 mm yi geçmez. Bu haşere türleri insan, evcil hayvanlar, yaban hayvanları, kümes hayvanları gibi birçok hayvan üzerinde barınarak kan emerler.

 

Yapı olarak vücudu basık, karın kısmı vücuduna oranla daha büyük olan hayvanlardır.Tahtakurusu beslenmesinde genellikle kan kullanırlar. Uzun zaman besin bulamadığında yıllarca (1,5 – 2 yıl) yaşayabilirler. Çok pis kokarlar. Tahtakuruları geceleri aktif olup konakçısına genellikle karanlıkta ve geceleri saldırırlar. Öldürüldüğü zaman ve dışkı bıraktığı zaman çok kötü kokar. Tahtakurusu evlerimize kedi, köpek ve diğer hayvanlar aracılığı ile gelir. İnsanı ısırdığı zaman deride kabarma, kaşıntı, kızarıklık, çıban şeklinde şişlikler görülür.

Tahtakurusu üremesi yumurta ile olur. Yumurtalarını evlerdeki parke altlarına duvar ve taban çatlaklarına, mobilya içlerine evlerin bodrum ve çatı aralarına bırakırlar. Her yumurta bırakma döneminde 100’lerce yumurta bırakırlar.

Kırmızı - Sarı Tahta Kurusu Siyah Tahtakurusu

Bu haşere türleri çok çabuk üredikleri için ev ortamında çabuk çoğalırlar. Bu haşere gurubu ile mücadele etmek çok önemlidir. Tahtakurusu haşeresini ilaçlamada en etkili ve kalıcı çözüm, profesyonel firmalar ile irtibat sağlamakla olur. Tahtakurusu ilacını dışarıdan alarak amatörce mücadele ile çözüme kavuşulmaz. Tahtakurusu ile mücadele, mutlaka işini bilen yasal ve profesyonel firmalar tarafından yapılmalıdır.

TAHTAKURUSU İLE İLGİLİ AKLIMIZA GELEN SORULAR?

1- TAHTAKURUSU EVİMİZE NEREDEN BULAŞIR?

Tahta kurusu evimize kedi, köpek, kuş, ve diğer hayvanlar ile birlikte gelerek orada konaklarlar.Evlerimize aldığımız eşyalar ile de bulaşabilir. Çok çabuk ürediği için çok kısa zamanda evimizi istila ederler.

2- TAHTAKURUSU NE İLE BESLENİR?

Tahtakuruları kan emen haşere olduğu için üzerine konduğu konakçısından kan emerek beslenir. Kendi vücutlarının 4-5 katı kadar kan emebilen hayvanlardır. Tahtakurusu şişene kadar kan emer.

3- TAHTAKURUSU İNSANDA HASTALIK YAPAR MI?

Tahtakurusu insanda hastalık yapar. Çünkü üzerinden geldiği konakçısına bağlı olarak farklı hastalık yayar. Bir önceki konakçıdan emdiği kandaki hastalıklar bir sonraki konakçıyı ısırdığında ona da bulaştırır.

4- TAHTAKURUSU ZARARLARI NELERDİR?

Tahta kurusu insana hastalık bulaştıran bir haşere olup sürekli ısırıp kan emer. Tahtakurusunun ısırdığı yer kabarır, kaşınır, kızarır ve uyuz gibi kaşındırır. Yani insanı gece uyutmazlar.

 

5- TAHTAKURUSU NERDE YAŞAR?

Tahtakuruları insanların, hayvanların ve kısaca canlıların bulunduğu her ortamda bulunurlar. Evlerimizde yatak içlerinde, parke diplerinde, elbise ve evin çatlaklarında, bulunurlar.

TAHTAKURUSU İLE MÜCADELE

Tahtakurusu ile mücadele çok önemlidir. Tahta kurusu ilaçlamada mutlaka yasal firmalar ile çalışın. Tahta kurusu ilacını dışardan alarak kendiniz yaparsanız sonuç alamazsınız. Bu durumlarda tahta kurusu görüldüğünde mutlaka ilaçlama firması arayın ve ilaçlama firması ile çalışın.

Bir önceki yazımız olan Bit ilaçlama başlıklı makalemizde Bit ilaçlama hakkında bilgiler verilmektedir.

Comments are closed.

Müşteri Yorumları
    Belgelerimiz
    ilaçlama belgelerimiz ilaçlama belgelerimiz ilaçlama belgelerimiz ilaçlama belgelerimiz
    Google+